signum magnum
signum magnum

2024-09-17

Wspomnienie z Syberii

Wspomnienie z Syberii

17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka

Ks. prof. Michał Heller (ur. 1936 r.), fizyk teoretyk, filozof, teolog, historyk tych dyscyplin oraz matematyki, w jednym ze swoich wywiadów wspominał pobyt na Syberii, gdzie w 1940 roku zesłano całą jego rodzinę. Był wtedy małym dzieckiem, zapamiętał więc głównie obrazy z tamtych wydarzeń:
- Jedziemy towarowym pociągiem, nie wiadomo dokąd. Pojawia się wielkie piękne jezioro, co raz wjeżdżamy w kolejowe tunele. Przepięknie, a ludzie płaczą. Płakali, bo wiedzieli już, że to Syberia. Pamiętam głód i nasze zabawy z wpadaniem do baraku, gdzie wołaliśmy z młodszą siostrą do babci: Baba, a chleba dasz?! Wreszcie scenę ze strasznie obdartym żebrakiem, który okazał się byłym popem. Dostał od nas miskę zupy, zauważył na ścianie izby obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Normalnie to w Sowietach było absolutnie zakazane, ale u zesłanych Polaków jakoś uchodziło. Zdjął czapkę, spytał, co to za ikona. Babcia mu wyjaśniła, a on się rozpłakał i opowiedział, jak bolszewicy po rewolucji zesłali go na Sybir, gdzie przybijano go za ręce i nogi do drzewa jak do krzyża. Pokazał nam blizny. To był jedyny duchowny, jakiego tam widziałem.

Apokalipsa św. Jana, 12, 1

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.

Polecane