signum magnum
signum magnum

Małgorzata Sojka 2020-11-17

Nie rzucaj kamieniem

Nie rzucaj kamieniem

Portal wpolityce.pl przypomniał ostatnio historię z końca XX wieku. Otóż w listopadzie 1993 roku wszystkie media w Stanach Zjednoczonych prześcigały się w informacjach na temat arcybiskupa Chicago Josepha Bernardina. Stał się on pierwszym w historii Kościoła kardynałem oskarżonym publicznie o wykorzystanie seksualne kleryka w seminarium.

 Oskarżycielem był 34-letni chory na AIDS homoseksualista Steven Cook z Filadelfii. Twierdził on, że został zgwałcony przez Bernardina, gdy ten był biskupem w Cincinnati.

Od tej chwili zaczęła się nagonka medialna na arcybiskupa. Urządzano demonstracje przeciwko niemu. Rozprawę przed sądem w Cincinnati relacjonowało wiele mediów aż do 28 lutego 1994 roku, kiedy Steven Cook oficjalnie wycofał zarzuty. Później przyznał się do kłamstwa, którego motywem było wymuszenie na archidiecezji Chicago odszkodowania w wysokości 10 milionów dolarów.

Kardynał wybaczył oszczercy. Odwiedzał później chorego Cooka, a przed śmiercią we wrześniu 1995 roku wyspowiadał go i udzielił rozgrzeszenia. Kilka dni później celebrował jego Mszę pogrzebową. Sam kardynał ciężko przeżył te oskarżenia. Zachorował i zmarł w listopadzie 1996 roku w wieku 68 lat.

Apokalipsa św. Jana, 12, 1

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.

Polecane