signum magnum
signum magnum

2024-09-25

Pierwszy dzień Jesiennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości

Pierwszy dzień Jesiennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości

Jesienna Sesja Apostolstwa Trzeźwości, której temat brzmiał „Jestem odpowiedzialny za trzeźwość”, obyła się 23-24 września 2024 roku w Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym Diecezji Tarnowskiej „Arka” w Gródku nad Dunajcem. Na spotkanie w tym pięknym miejscu apostołów trzeźwości z całej Polski zaprosił Pasterz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż i ks. Prałat Zbigniew Guzy, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, a jednocześnie wieloletni konsultor Zespołu KEP ds. ATiOU. Gospodarzem miejsca, który wraz z ekipą Centrum wielką troską otoczył naszą wspólnotę, był ks. dyrektor Ignacy Klucznik. Całości przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. ATiOU. W Jesiennej Sesji uczestniczył również abp Adam Szal, Pasterz archidiecezji przemyskiej i członek Zespołu KEP ds. ATiOU.

 Pierwszy dzień Sesji rozpoczął się w poniedziałek o godz. 14.00 wspólnym wyjazdem do pobliskich miejsc, aby zapoznać się bogatą historią diecezji tarnowskiej. Towarzyszył nam ks. dr Sebastian Musiał z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i dzielił się z nami swoją bogatą wiedzą.  Najpierw dotarliśmy do niezwykłego Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu, a następnie zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Czchowie. W czasie drogi mogliśmy podziwiać przepiękne widoki. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy.

Kolejnym punktem spotkania była Msza święta o godz. 18.00 w kaplicy Centrum. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp tarnowski Andrzej Jeż. W homilii przywołał postać patrona dnia – św. ojca Pio, którego misja polegała „na byciu ofiarą, żertwą za grzeszników i dusze czyśćcowe”. „Ta misja – powiedział – wiązała się z walką z szatanem. W walce z uzależnieniami trzeba zauważać wymiar duchowy. Jest to ustawiczna walka ze złem”. Kaznodzieja podkreślił, że bronią w walce z szatanem, który jest realnym bytem, jest pokora, życie sakramentalne, oddawanie się Matce Bożej, modlitwa. Ogromne znaczenie w tej walce i w byciu wolnym człowiekiem ma trzeźwy umysł. Nad tym trzeba stale pracować, a ta stała, organiczna praca nad sobą dokonuje się w obrębie ludzkich sumień. Biskup tarnowski podkreślił, że „jako chrześcijanie nosimy w sobie światło Chrystusa. Stale też potrzebujemy formacji, aby to światło dotarło do innych”.

Na zakończenie Eucharystii Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wręczył statuetki św. Jana Chrzciciela. Otrzymali ją działacze trzeźwościowi diecezji tarnowskiej: P. Anna Czech, P. Jacek Skrobot, P. Antoni Marcke i P. Eugeniusz Dąbrowski. Statuetkę otrzymał też P. Piotr Kisielewicz z archidiecezji białostockiej. W jego imieniu odebrał ją duszpasterz trzeźwości ks. Krzysztof Kowalewski.

Po pysznej kolacji spożytej w radosnej atmosferze zgromadziliśmy się w auli, aby w gronie Zespołu, diecezjalnych duszpasterzy i zakonnych referentów trzeźwości, a także świeckich apostołów trzeźwości omówić różne inicjatywy planowane w nowym roku duszpasterskim, podzielić się świadectwami i doświadczeniem z pracy apostolskiej. Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w konferencji wprowadzającej do Sesji podsumował minione miesiące tego roku, a następnie powiedział: „ (…) rozpoczynamy nasze spotkanie w duchu wdzięczności Bogu za to, że pozwala nam działać, że nam błogosławi. Pragniemy także prosić Go o Ducha Świętego, abyśmy właściwie rozeznali, co jest najważniejsze, na co położyć największy nacisk, jak zachęcić innych do zaangażowania się w to piękne dzieło. Temat: „Jestem odpowiedzialny za trzeźwość”, ma nam uświadomić, że każdy z nas, a także ci, do których jesteśmy posłani, ma za zadanie troszczyć się o tę wartość w życiu osobistym, wspólnotowym, rodzinnym i społecznym, a także ogólnonarodowym. Nikt od tej odpowiedzialności nie może się wymówić. Jak przełożyć to hasło na życie, na działania, które są przed nami w nowym roku w Apostolstwie Trzeźwości i Osób Uzależnionych? Nad tym będziemy się zastanawiać. W tej intencji będziemy się modlić”.

Po wprowadzeniu Bp Tadeusza Bronakowskiego rozpoczęło się godzinne, ożywione  spotkanie, które poprowadził o. Oskar Puszkiewicz, franciszkanin. Pierwszy dzień naszego spotkania zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

Apokalipsa św. Jana, 12, 1

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.

Polecane